بیکاری و محدودیت‌های نظام تامین مالی و بهره وری؛ این ها ابرچالش هایی است که دیروز معاون اول رییس جمهوری در همایش اقتصاد ایران برشمرد و در میان این چالش ها بر اهمیت کارآفرینی تاکید کرد.

سخنان معاون اول و نیز مشاور اقتصادی رییس جمهوری درباره چالش های اقتصادی ایران و راهکارهای مقابله با آن، امروز 26 آذرماه 1396 به مهمترین محور خبری- تحلیلی روزنامه ها تبدیل شد.
پیشنهاد خصوصی سازی صنعت خودروسازی به منظور افزایش کیفیت تولیدات که از سوی رییس مجلس مطرح شد و همچنین بازتاب سخنان دبیر شورای عالی امنیت ملی و وزیر امور خارجه کشورمان در زمینه موازین حقوق بشری ایران از دیگر محورهای مورد توجه روزنامه های امروز بود.

** ابرچالش های پیش روی دولت دوازدهم
مهمترین چالش های اقتصادی ایران که در سال های اخیر مانع از سرعت گرفتن روند توسعه شده است، در دومین کنفرانس اقتصاد ایران و با حضور «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری و جمعی از مسوولان و صاحبنظران اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت.
در این مراسم، جهانگیری ضمن اشاره به بیکاری و چالش های اقتصادی موجود، بر ضرورت توجه به تدابیر جامعی که برای همه مسایل، دید کلان نگر داشته باشد، تاکید کرد.
روزنامه «همدلی» در گزارشی به «چالش 3میلیون نفری» اشاره کرد و نوشت: بیکاری جوانان اعم از زن و مرد، از تحصیلکردگان و کم‌سوادها در هر جامعه‌ای چالش اصلی دولت‌ها به شمار می‌رود و از اتفاقا شکست‌ها یا موفقیت‌ دولت‌ها هم از این معبر حاصل می‌شود. این روزها که مخالفان دولت به انحای مختلف سعی می‌کنند دولت را به چالش بکشند، اولین برگ برنده آنها وجود بیکاری در جامعه است. برگی که البته از سال‌ها پیش خصوصا در دولت احمدی‌نژاد متورم شد و سر انجام روی سر دولت یازدهم و اینک دوازدهم فرود آمد.
به نوشته همدلی، حالا اسحاق جهانگیری؛ معاون اول رئیس جمهوری در طول مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری 96 در قامت یک مدافع تمام عیار دولت روحانی ظاهر شد و تا آخر هم رقبا را از میدان به در کرده است، اینک بیکاری را یک «ابرچالش» دانسته و ادعای کسانی را که می‌گویند از هر خانواده 3 نفر بیکارند، رد می‌کند و می گوید: «اینکه گفته می‌شود در هر یک از خانواده‌ها 3 بیکار داریم این طور نیست، بلکه تعداد بیکاران 3 میلیون نفر است که نوع آنها البته متفاوت از قبل است، بلکه امروز بیکاران ما دارای مدرک کارشناسی ارشد و دکترا هستند.»
«دولت 60هزار میلیارد تومان به صندوق های بازنشستگی کمک می کند» هم بخشی دیگر از سخنان جهانگیری بود که روزنامه «جمهوری اسلامی» به بازتاب آن پرداخت.
روزنامه «شهروند» هم در پوشش دومین کنفرانس اقتصاد ایران، زیر عنوان « خطر عقب‌گرد اقتصاد» نوشت: اقتصاد ایران گرفتار 4 سناریوی مخرب است که اجرای هر کدام از آنها می‌تواند عقبگرد به گذشته را ایجاد کند. این موضوعی است که مسعود نیلی، مشاور اقتصادی رئیس‌جمهوری در دومین همایش اقتصاد ایران اعلام کرد و گفت در یک دوره بلندمدت اقتصاد ایران به این وضع گرفتار شده است، بنابراین نمی‌توان به صورت موردی به آن پرداخت.
بنا به گزارش این روزنامه، حالا به گفته این اقتصاددان، مشکلات اقتصادی آن‌چنان در هم پیچیده شده است که باز کردن این گره به‌سادگی امکان‌پذیر نیست. اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری هم اشتباهات پی‌درپی سیاست‌گذاری را عامل عقب‌ماندگی ایران دانست و گفت: ایران همزمان با برخی کشورهای آسیای شرقی و آمریکای لاتین مسیر توسعه را آغاز کرد، اما با وجود آن‌که امکانات و منابع ایران از برخی از این کشورها بیشتر و مناسب‌تر بود، امروز در مقایسه می‌بینیم که از نظر پیشرفت و توسعه عقب‌تر هستیم. حالا شرایط به جایی رسیده است که اگر نقدی هم انجام شود، دیگران آن را رفتار سیاسی تعبیر می‌کنند.
در این میان، روزنامه «جوان» سخنان اقتصاددانان و معاون اول رییس جمهوری را تحت عنوان «اعتراض به ناکارآمدی به مرکزیت دولت رسید» مورد توجه قرار داد. به نوشته این روزنامه، اختلافات درونی دولت تدبیر و امید این روزها نه در جلسات خصوصی و اندرونی و ساختمان پاستور که شکل تریبونی و رسانه‌ای به خود گرفته است. اگر روزی اسحاق جهانگیری معاون اول دولت با کلیشه معروف «ملت ایران یادتان هست؟!» رقیب انتخاباتی روحانی را لولو معرفی می‌کرد و آینده کشور را در غیاب او تار و ناامیدکننده تصویر می‌کرد، امروز اما ورق برگشته و یار غار روحانی و نامزد اصلاح‌طلب، اما پوششی رئیس‌جمهور، زبان به انتقاد از دولت تدبیر و امید گشوده است و از اینکه حامی سرسخت دیروز به منتقد روحانی تبدیل شده ابایی ندارد.
روزنامه «دنیای اقتصاد» هم در گزارشی با عنوان «نقشه عبور از ابرچالش‌های اقتصادی» به رونمایی از کتاب «اقتصاد ایران: چگونگی گذر از ابرچالش‌ها» در مراسم دومین کنفرانس اقتصاد ایران اشاره کرد و نوشت: کتاب اقتصاد ایران که با رویکردی تلفیقی و در 16 فصل گردآوری شده‌است با هدف دستیابی به مجموعه سیاست‌هایی سازگار برای تحقق رشد اقتصادی بالا، پایدار، اشتغال‌زا و فراگیر و به منظور بهبود وضعیت رفاه و معیشت خانوارهای ایرانی به ویژه خانوارهای کم‌درآمد ساماندهی شده است. از آنجا که عملکرد بلندمدت اقتصاد ایران، منعکس‌کننده رشد «پایین در مقایسه با ظرفیت‌های ارزشمند اقتصاد ایران، پر نوسان، با اشتغال‌زایی کم و بهره‌مندی غیرقابل‌قبول قشر فقیر» بوده، تدوین‌کنندگان، طراحی «تغییر مسیر» بلندمدت اقتصاد ایران را به‌عنوان رسالت پژوهش تلفیقی خود انتخاب کرده‌اند. دکتر مسعود نیلی در مراسم رونمایی از این کتاب به انعکاس بخشی از «راه‌حل جامع اقتصادی» استخراج شده از این کتاب پرداخت.

** خودروسازان در جاده پرپیچ و خم خصوصی سازی
مراسم آغاز به کار خط تولید برخی محصولات خودروسازان داخلی دیروز با حضور «علی لاریجانی» رییس مجلس، «محمد شریعتمداری» وزیر صنعت، معدن و تجارت و مسوولان شرکت ایران خودرو برگزار شد. در این مراسم لاریجانی از ضرورت های خصوصی سازی صنعت خودروسازی کشور سخن گفت.
در همین ارتباط، روزنامه «آرمان» در گزارشی با تیتر «اصل 44 سقط‌جنین شد» آورد: سابقه خودروسازی در ایران به دهه‌ها پیش می‌رسد و کشور ما از قبل از انقلاب خودرو‌هایی با عنوان خودرو ملی و همچنین خودرو‌های دیگری ساخته و روانه بازار کرده است. در این بین همواره خودروسازی در ایران با چالش کیفیت مواجه بوده است. همچنین‌درصد بالایی از خودرو‌های داخلی بی کیفیت و در مواردی ناایمن هستند. کارشناسان بر این باورند که انحصار در خودرو‌سازی و عدم نقش‌آفرینی واقعی بخش خصوصی در این زمینه دلیل این امر است.
در ادامه گزارش آرمان می خوانیم: لاریجانی در بخشی از سخنان خود در مراسم آغاز تولید دو محصول جدید ایران خودرو با اشاره به حمایت مجلس از صنایع خودروسازی، با بیان اینکه خصوصی‌سازی شرکت‌های خودروسازی موجب ایجاد رقابت واقعی و پیشرفت کار می‌شود، گفت: من نمی‌گویم وضع فعلی خیلی اشکال دارد اما اگر از این حالت نیمچه خصوصی بیرون بیایید هم وضع کارگران و مهندسان بهتر می‌شود و هم اینکه کار با پیشرفت بیشتری مواجه خواهد شد. ما هم قانون اصل 44 را در مجلس تصویب کردیم اما متاسفانه این قانون در مقام اجرا دچار سقط جنین شد.
«کمر‌درد می‌گیریم» هم گلایه رییس مجلس از خودروهای داخلی بود که روزنامه «شرق» آن را برجسته کرد. به گزارش شرق، لاریجانی در مراسم آغاز تولید دو محصول جدید ایران‌خودرو گفت: «آقایان مدیران از نظر ملی، دینی و عقلی وظیفه دارند برای ایمنی خودروها تلاش کنند و هر‌چه می‌توانند ایمنی را بالا ببرند. حتی صندلی‌های خودروهای ایرانی واقعا استانداردش درست نیست؛ گاهی کمردرد می‌گیریم. کسی که می‌خواهد برای زیارت با خودرو به مشهد برود، روی این صندلی‌ها کمردرد می‌گیرد و هزینه‌هایش اضافه می‌شود».
در گزارشی از روزنامه «قانون» هم درباره صنعت خودروسازی داخلی آمده است: با وجود اینکه صنعت خودروسازی در ایران ازجمله صنایع مادر محسوب می‌شود، اما با مشکلات بسیاری روبه‌رو است که باعث شده آن‌گونه که باید و شاید اقتصاد کشور نتواند از این صنعت بهره‌مند شود. زمانی صنعت خودروی ایران قدرت بیشتری در مقابل صنعت خودروی کره و ژاپن داشت ولی در حال حاضر به هیچ‌عنوان نمی‌تواند حتی به گرد پای خودروسازی این کشورها برسد. زیرا به گفته کارشناسان بعد از گذشت سال‌ها از شکل‌گیری این صنعت در کشور بازهم در ساخت خودروها از پلتفرم‌های قدیمی استفاده می‌شود.
به نوشته قانون، مشکلات صنعت خودرو در کشور تنها به بحث ایمنی خودروها و استفاده از پلتفرم‌های قدیمی ختم نمی‌شود؛ شاید بتوان گفت یکی از بزرگ‌ترین مشکلات این صنعت بحث خصوصی‌سازی است. در این راستا وزیر صنعت، معدن و تجارت مشکل مالکیت دولتی را یکی از چالش‌های صنعت خودرو از گذشته در کشور می‌داند و معتقد است در این زمینه دولت باید سهمش را از مالکیت خودروسازی به صفر برساند. به نوعی می‌توان گفت در شرایط فعلی اقتصاد کشور شرکت‌هایی وجود دارند که به بخش خصوصی مجال فعالیت نمی‌دهند و همین مساله باعث می‌شود که به نوعی بازار در سیطره همین تعداد از شرکت‌ها باشد؛ بنابراین خصوصی‌سازی به درستی انجام نخواهد شد. همان‌گونه که مشاهده می‌شود از دهه 70 که در کشور ما داد خصوصی‌سازی سر داده شد تا به حال نتوانسته‌ایم به موفقیت چشمگیری در این زمینه دست پیدا کنیم. مجموعه این عوامل باعث شده که صنعت خودرو تا به امروز نتواند جایگاه خود را به عنوان یک صنعت مادر آن‌طور که باید و شاید در اقتصاد کشور باز کند.

**موازین حقوق بشری ایران
«علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی و «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه در نشست تخصصی انعکاس موازین حقوق بشری ایران که روز شنبه در مجتمع فرهنگی شهید بهشتی قوه قضاییه برگزار شد، ضمن تاکید بر رعایت دقیق آیین دادرسی کیفری، آن را از ضرورت‌های کیفی سازی نظام رسیدگی قضایی در کشور عنوان کردند.
روزنامه «ابتکار» زیر عنوان «رسانه‌ها با مصونیت قضایی تام، مفاسد را افشا کنند» به سراغ سخنان شمخانی رفت. به گزارش این روزنامه، وی با اشاره به ضرورت مبارزه بدون تنازل با فساد به عنوان مهمترین عامل کاهش اعتمادجامعه به کارآمدی نظام افزود: رسانه ها باید با زبان گویا و بدون لکنت و در سایه مصونیت قضایی تام نسبت به اطلاع رسانی دقیق در مورد فساد اثبات شده در هرسطحی اقدام کنند.
روزنامه «خراسان» هم این بخش ازسخنان دبیر شورای عالی امنیت ملی را که « بساط حفاظت شخصیت ها را باید جمع کنیم» عنوان قرار داد. به گزارش خراسان، شمخانی تاکید کرد: در کشور هیچ تهدید امنیتی متوجه هیچ مسئولی نیست. من مسئول امنیت کشور هستم. این که منافقین ترور می کردند مربوط به دهه 60 است و دیگر نمی توانند ترور کنند. ضمن این که ما دستگاه های امنیتی قوی داریم، برای چه می ترسیم؟ وی افزود: بساط حفاظت شخصیت ها را باید جمع کنیم، ما حفاظت شخصیت ها نداریم، تشریفات و پرستیژ شخصیت ها داریم. من مسجد می‌روم، پارک می روم، کوه می روم، تنها و با مترو می روم و هیچ مشکلی هم ندارم.
«حیات کشور در گرو ‌رعایت حقوق بشر است» هم بخش هایی از سخنان ظریف بود که روزنامه «ایران» با انتشار عکسی از این مراسم به بازتاب آن پرداخت. به نوشته روزنامه ایران، وزیر امورخارجه هم در سخنان خود گفت: حقوق بشر از دو بعد داخلی و بین‌المللی مهم است و هر دوی آن با توجه به مفهوم تغییر قدرت در دنیا مدنظر ما است.ما غنی‌ترین منابع را در حوزه حقوق بشر در اسلام داریم اما تمرکز ما بیشتر در بحث اخلاق بود و غربی‌ها بر حقوق تمرکز کردند. بنابراین ما در تولید ادبیات حقوق بشر کمتر به این حوزه پرداختیم و خیلی موفق نبودیم البته این به آن معنا نیست که ما در حوزه حقوق بشر کم داریم بلکه به معنای این است که ما تمرکز دیگری داشتیم.
وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنانش گفت: همه کشورهای اطراف ما یا در چتر ناتو هستند یا قدرت هسته‌ای دارند و حیات و ممات آنها به قدرت‌های بزرگ وابسته است که با یک عطسه ترامپ می‌لرزند یا با خنده آن سرخوش می‌شوند و این وضع منطقه ما است. موضوعی که روزنامه ابتکار به بازتاب آن پرداخت.
روزنامه «بهار» هم زیر عنوان «در چهل سال اخیر هیچ کس همراه ما نبوده است» به نقل از ظریف نوشت: چهل سال است که هیچ کس با ما همراه نبوده است و در هشت سال جنگ تحمیلی همه به طرف مقابل کمک کردند و هشت سال تحریم شدیم که کسی به ما کمک نکرد و همه قطعنامه هایی که علیه ما صادر شد عموما به اتفاق آرا بود و به جز یکی دو مورد که رای ممتنع و منفی داشت بقیه با رای همه بود.ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: